Pultová střecha

Mějte střechu podle posledních trendů

Mít trendy účes, oblečení, mobil, počítač, tablet. To chce v dnešní době skoro každý. Proč tedy nemít i trendy střechu, která teď boduje v žebříčkách oblíbenosti? Jedná se o pultovou střechu! Jak vypadá? Jaké jsou její výhody? Kdy je pultová střecha nejlepší volbou? A kolik stojí její výstavba? Na to všechno vám tady odpovíme!

Pultová střecha je v posledních letech hodně oblíbená

Obliba pultové střechy je dána zejména její jednoduchostí, materiálovou nenáročností a elegantním vzhledem. Pultová střecha se velice hodí na moderní stavby a díky své prostorové skromnosti do staveb na hranici pozemku či na malém pozemku. V jednoduchosti je prostě krása!

Jak poznáte pultovou střechu?

Řada lidí si však stále plete pultové střechy a ploché střechy. I když už podle názvu je jasná jejich odlišnost, na první pohled to někomu tak jasné být nemusí. Pultová střecha se vyznačuje tím, že má alespoň minimální sklon o 15°. Kdežto střecha plochá nemá absolutně žádný sklon a může připomínat plochu stolu. Pultová střecha díky tomu navíc nevyžaduje takovou péči a tak častou revizi, neboť z ní většina vody či sněhu jednoduše spadne nebo odteče. Oproti tomu střecha plochá musí mít alespoň uprostřed jeden otok, musí být z kvalitnějšího materiálu odolného vůči vlhkosti a musí být často kontrolována.

Kam se pultová střecha hodí a kam vůbec?

Nikde vlastně není řečeno, že by jakýkoliv dům, přístřešek, pergola nebo garáž nemohli mít pultovou střechu. Hodí se tedy prakticky na jakýkoliv druh stavby! Kam se ale hodí vyloženě jako ulité, jsou malá místa, domy či garáže na okraji pozemku, jednoduché přístřešky, na které by bylo zbytečné dělat složité střechy apod. V neposlední řadě i spousta ekologických domů mívá právě tento typ střechy.

Stavba pultové střechy není náročná

Oproti jiným typům střechy je navíc pultová střecha velice jednoduchá k výstavbě. Nemusíte mít totiž natolik nastudované odborné materiály, abyste to zvládli. Pultová střecha se totiž skládá z jedné střešní roviny s hřebenem. Postavit byste ji měli nejlépe do návětrné strany a ideálně do nížin. Všechny ostatní parametry jsou již čistě na vás. Pultová střecha může mít sklon od 15°až klidně po 45°. Přestože je nejvhodnější volbou pro malé stavby typu garáž či přístřešek, můžete ji použít samozřejmě i u svého domu. Podle toho se také bude řídit její rozměr.

Jak vybudovat pultovou střechu?

Pokud se tedy chcete pustit do stavby pultové střechy, budete muset vědět nejen, jak velký sklon bude mít a kde je například návětrná strana, ale také na jaké straně domu svítí největší část dne slunce, kde je cesta a další. Podle všech těchto informací následně můžete vypracovat celý návrh, jak bude střecha situovaná, jak bude zkosená a jaký materiál na ni použijete.

Ideální variantou je mít střechu orientovanou na návětrnou stranu s tím, že buď ve zdi nebo ve střeše budete mít největší počet oken tak, aby v podkrovní místnosti bylo během dne dostatek světla. Střecha by měla být kvalitně zateplená, měla by být pokrytá kvalitní střešní krytinou, aby dobře odolávala i velkým přívalům vody či sněhu a měla by být vyztužená krovy. Na druhou stranu ale nebudete potřebovat žádné speciální stavební materiály nebo technologie. Zkrátka jen to nejzákladnější, aby pod střechu neteklo a aby dostatečně izolovala.

Buďte o krok popředu

Pokud máte u domu zahrádku, můžete pultovou střechu využít i jako výborného zahradního pomocníčka. Nasměřujete-li totiž střechu nejen proti návětrné straně, ale také směrem na zahrádku, může střecha posloužit jako přírodní „zalévač“, neboť v obdobích dešťů po ní všechna voda steče přímo na záhonky.

Pultová střecha není drahá, ale…

I když výstavba takové střechy není ani náročná, ani příliš drahá, připravte si na dostatek finančních prostředků a hlavně času. Pokud střechu budete budovat na svůj dům, připravte si zhruba 100 000 Kč. V této ceně je zohledněn jak materiál, kterým bude ve velké míře dřevo, tak i nářadí a všechny jiné drobnosti. Budete-li stavět střechu třeba jen na garáž nebo přístřešek může být tato cena logicky i poloviční.

Mít pultovou střechu raz dva

Pokud se ale nechcete s výstavbou obtěžovat, řešit nákresy, nákup materiálu a pokud s tím nechcete zbytečně ztrácet čas, uděláte nejlépe, oslovíte-li k výstavbě střechy nějakou firmu. Například výbornou volbu je taková společnost ALTHER. Přijede, vyměří, udělá návrh projektu, sežene všechen materiál, postaví, sbalí a zase odjede. Už za pár dnů může být hotovo a navíc třeba i za poloviční cenu! Firmy totiž mají často smluvené mnohem výhodnější ceny, než jaké byste získali normálně v obchodě.

zpět

Je sedlová střecha správnou variantou?

Čeká vás rekonstrukce nebo výstavba nového domu? Určitě teď máte plnou hlavu toho, pro jaký typ střechy se rozhodnout. Raději sedlovou nebo pultovou střechu?. Sedlová střecha patří k nejpoužívanějším typům a svoji tradici má zachovalou po celém světě.  Můžeme ji vidět na starších rodinných domech, ale lidé si ji vybírají i při stavění současného moderního bydlení. Aby taky ne, když má tolik pozitivních vlastností a vypadá stále elegantně. Známá je také jako šikmá střecha, je složena ze dvou střešních rovin s přímočarým hřebenem a dvěma štíty. Proč je tedy tak oblíbená? To se dozvíte, když budete pokračovat dále ve čtení.Proč patří mezi nejoblíbenější?Mezi řadu výhod této střechy patří její jednoduchý tvar nebo krov, který usnadňuje odvětrávání a zateplení.Díky její jednoduchosti se dá pořídit za nižší cenu než jiné typy střech, které vyžadují mnohem vyšší investice.Sklonitá střecha je mimo jiné velmi oblíbená i z důvodu, že vytváří prostor, který umožňuje obývat podkroví pro různé účely. Na druhou stranu se může jednat také současně i o nevýhodu pro ty, kteří nemají rádi stísněné prostory. Existuje ale řešení, kdy můžete dosáhnout lepšího využití podkrovního prostoru tím, že obvodové stěny vyzdíte výše nad podlahu. Podkroví pak často slouží například jako ložnice, která díky umístění vytváří romantický nádech.Dalším pozitivem je perfektní odvod vody, čímž nedochází k jejímu nahromadění, které by mohlo způsobit poškození konstrukce. Kvůli sklonu střechy stéká déšť do okapového systému. Na stejném principu to funguje i v zimě, kdy střecha netrpí pod nánosy sněhu. Proto se tento typ střechy rozhodně hodí na horské domy.Technická funkce střechy umožňuje snadnou údržbu, použití krajových tašek nebo jednoduchou pokládku střešní krytiny.Snadná montáž patří k dalším důvodům její oblíbenosti.Jaký je správný sklon střechy?Všechny výše zmiňované výhody jsou závislé na správném sklonu střechy, který je doporučován ve velikosti 45 stupňů. Tento sklon je dán i kvůli možnosti užívání podkroví jako další prostor k obývání. Pokud tedy chcete mít nejlepší kombinace vlastností sedlové střechy, dejte na doporučení odborníků. Avšak minimální sklon by měl být okolo 25 stupňů, abyste mohli v budoucnu případně i dále rozšiřovat. Pokud by sklon byl menší, došlo by také k problematickému prostorovému uspořádání.Shrnutí na závěrModernější typy střech mají sice lepší vlastnosti týkající se izolace, avšak náklady na pořízení a složitější montáže jsou hlavními důvody, proč šikmé střechy patří stále mezi ty nejrozšířenější. Jestli je sedlová střecha pro vás tou správnou variantou necháme na vás, protože vkus, finanční možnosti a potřeby jsou u každého individuální.

číst více

Bednění schodiště

Plánujete stavět rodinný dům? V tom případě se s největší pravděpodobností neobejdete bez výstavby betonových schodů. Bednění schodiště je celkem složitý proces, a proto musíte mít určité znalostí, které vám práci usnadní. Pokud vás zajímá jak na to, pokračujte ve čtení následujících řádků.Jak se provádí bednění?Ze všeho nejdříve si připravte potřebné nářadí a podklady. Vždy se bední pouze patro, tedy nástupní a výstupní ramena patrové a mezipatrové podesty. Vzhledem k tomu, že jsou ramena šikmá, je nutné je podepřít příčnými a podélnými pražci a kozami, jenž musí být zajištěné příložkami nebo skobami.Existuje více stylu bednění. Může se jednat například pouze o betonovou konstrukci. Horní líc se zabedňuje postupně s betonováním i s šikmým trámem, kterému se říká schodnice.  Na tuto kostru se následně dodatečně dá beton nebo se osazují jednotlivé stupně, které můžou být dřevěné, betonové nebo kamenné.  Častějším postupem bývá, že se vybetonuje schodišťové rameno zároveň s určitým schodem, aby se čerstvá směs nesvážela.  Pokud máte užší schodiště, stačí zajistit bednění stupňů pouze u krajů. U širšího schodiště musíte bednění jednotlivých stupňů zajistit výztužným trámem. Bednění každého dalšího schodu se může na zabetonované rameno přikládat, až beton zatuhne.Nyní k přesnému postupu práce. Připravte si bednění, které následně vyplníte betonem a umístěte ho na místo, kde budou stát schody. Stabilizujte a pro jistotu si znovu překontrolujte všechny míry a vzdálenosti. Do bednění vložte ocelové výztuže ve vzdálenosti minimálně 35 mm od okraje a důkladně je upevněte. Než začnete do bednění nalívat beton, nejdříve celý prostor navlhčete vodou a zkontrolujte, zda je konstrukce pevně sestavena. Připraveným betonem vyplňte bednění, tak aby byl po okraj nebo mírně převýšený a povrch uhlaďte. Kladivem potlučte po šikmých trámech, aby došlo k odstranění přebytečného vzduchu. Až schodiště pořádně zatuhne, tak nastává okamžik pro odbedňování. Patrové a mezipatrové podesty jsou zasazeny do jedné strany podestového trámu a z druhé strany jsou zasazena schodišťová ramena.Proč právě betonové schodiště?Jestliže hledáte levnější variantu schodů do domu, je to pro vás správná volba. Navíc je můžete obložit různými materiály, jako jsou dlaždice nebo dřevo. Mají větší životnost než dřevěné schody, které se můžou časem začít vyviklávat a bohužel i nepříjemně vrzat. Jedná se o velmi elegantní schody, jenž jsou zároveň velmi stabilní. Další výhodou betonového schodiště je možnost vytvořit si pod nimi další místnost, například na ukládání úklidových prostředků. Záleží samozřejmě na jejich umístění a vašich potřebách.

číst více

Plechová střecha ochrání váš dům

Dům je před nepříznivým počasím chráněn střechou, a proto její provedení musí být velmi kvalitní. Chrání dům před deštěm, sněhem, prudkým větrem a slunečním zářením, které na střešní krytině může zanechat trvalé stopy. Máte už vybraný typ střechy a teď se rozhodujete jaký materiál střešní krytiny zvolit? Pálená keramika, beton nebo plech?Oplechování zabrání problémům s vodouPokud chcete předejít zatékání vody a vlhkosti, pořiďte si kovové oplechování, které zajistí trvalou ochranu. Brání střechu před promáčením vlivem vlhka a mrazu. Za většinu problému může právě voda, která se vlivem povětrnostních podmínek může dostat do různých skulin. V mrazivém počasí zamrzá, čímž zvětšuje svůj objem a způsobuje tak trhliny, které ničí střešní konstrukci.Proto je mimo jiné důležitá také okapnice, která se instaluje z důvodu odvedení vody ze střešní krytiny. Je ukončena jedním případně dvojitým ohýbaným profilem. Aplikuje se na ukončení střešního pláště nebo závětrné lišty a všude, kde je potřeba odvést vodu po spádu ze střešní konstrukce pryč.Výhody plechové krytiny
Mají vysokou trvanlivost.
Široký výběr tvarů a barev.
Vhodný pro menší sklony střech.
Snadná a rychlá montáž.
Nenáročná údržba.
Dělají se plechy na míru.
Druhy plechových střešních krytinMají podobu šablon, které se za pomocí hřebíku přibijí na laťový rošt. Nabízí větší systém příslušenství než jiné tvrdé krytiny. Plechová šablona zachovává tradiční ráz střechy a prodlužuje její trvanlivost. Existuje několik typů provedení v závislosti na materiálu, jako jsou měděné, hliníkové, pozinkované, titanzinkové a z nerezové oceli. Výběr záleží na vás, ale pokud zvolíte ověřeného výrobce a správnou aplikaci, můžete si být jisti jejich kvalitou dlouhou funkčností. Konkrétní typy plechů podle vzhledu a možnosti použití se dělí na:
falcované,
trapézové,
alukrytové šablony,
 a plechové krytiny imitující střešní tašky.
Klempířské práceMyslete na to, že klempířská konstrukce na střechách má svá určitá pravidla a musí být navrhovaná podle konkrétních montážních předpisů stanovenými výrobci. Nejdůležitější zásada je ČSN 73 3610 -1.Podle umístění rozeznáváme oplechování okapů, úžlabí, nadezdívek, říms, parapetů a komínů. Klempířské lemování se zabývá různými průniky střešní krytinou a zajišťuje vodotěsné napojení krytiny na svislé plochy, které nad ni vystupují. Nejčastěji se lemuje pozinkovaným plechem.

číst více

Nová Ves 281, Frýdek-Místek

+420 774 914 043

info@alther.cz