Plechová střecha ochrání váš dům

Dům je před nepříznivým počasím chráněn střechou, a proto její provedení musí být velmi kvalitní. Chrání dům před deštěm, sněhem, prudkým větrem a slunečním zářením, které na střešní krytině může zanechat trvalé stopy. Máte už vybraný typ střechy a teď se rozhodujete jaký materiál střešní krytiny zvolit? Pálená keramika, beton nebo plech?

Oplechování zabrání problémům s vodou

Pokud chcete předejít zatékání vody a vlhkosti, pořiďte si kovové oplechování, které zajistí trvalou ochranu. Brání střechu před promáčením vlivem vlhka a mrazu. Za většinu problému může právě voda, která se vlivem povětrnostních podmínek může dostat do různých skulin. V mrazivém počasí zamrzá, čímž zvětšuje svůj objem a způsobuje tak trhliny, které ničí střešní konstrukci.

Proto je mimo jiné důležitá také okapnice, která se instaluje z důvodu odvedení vody ze střešní krytiny. Je ukončena jedním případně dvojitým ohýbaným profilem. Aplikuje se na ukončení střešního pláště nebo závětrné lišty a všude, kde je potřeba odvést vodu po spádu ze střešní konstrukce pryč.

Výhody plechové krytiny


  • Mají vysokou trvanlivost.

  • Široký výběr tvarů a barev.

  • Vhodný pro menší sklony střech.

  • Snadná a rychlá montáž.

  • Nenáročná údržba.

  • Dělají se plechy na míru.

Druhy plechových střešních krytin

Mají podobu šablon, které se za pomocí hřebíku přibijí na laťový rošt. Nabízí větší systém příslušenství než jiné tvrdé krytiny. Plechová šablona zachovává tradiční ráz střechy a prodlužuje její trvanlivost. Existuje několik typů provedení v závislosti na materiálu, jako jsou měděné, hliníkové, pozinkované, titanzinkové a z nerezové oceli. Výběr záleží na vás, ale pokud zvolíte ověřeného výrobce a správnou aplikaci, můžete si být jisti jejich kvalitou dlouhou funkčností. Konkrétní typy plechů podle vzhledu a možnosti použití se dělí na:


  • falcované,

  • trapézové,

  • alukrytové šablony,

  •  a plechové krytiny imitující střešní tašky.

Klempířské práce

Myslete na to, že klempířská konstrukce na střechách má svá určitá pravidla a musí být navrhovaná podle konkrétních montážních předpisů stanovenými výrobci. Nejdůležitější zásada je ČSN 73 3610 -1.

Podle umístění rozeznáváme oplechování okapů, úžlabí, nadezdívek, říms, parapetů a komínů. Klempířské lemování se zabývá různými průniky střešní krytinou a zajišťuje vodotěsné napojení krytiny na svislé plochy, které nad ni vystupují. Nejčastěji se lemuje pozinkovaným plechem.

zpět

Je sedlová střecha správnou variantou?

Čeká vás rekonstrukce nebo výstavba nového domu? Určitě teď máte plnou hlavu toho, pro jaký typ střechy se rozhodnout. Raději sedlovou nebo pultovou střechu?. Sedlová střecha patří k nejpoužívanějším typům a svoji tradici má zachovalou po celém světě.  Můžeme ji vidět na starších rodinných domech, ale lidé si ji vybírají i při stavění současného moderního bydlení. Aby taky ne, když má tolik pozitivních vlastností a vypadá stále elegantně. Známá je také jako šikmá střecha, je složena ze dvou střešních rovin s přímočarým hřebenem a dvěma štíty. Proč je tedy tak oblíbená? To se dozvíte, když budete pokračovat dále ve čtení.Proč patří mezi nejoblíbenější?Mezi řadu výhod této střechy patří její jednoduchý tvar nebo krov, který usnadňuje odvětrávání a zateplení.Díky její jednoduchosti se dá pořídit za nižší cenu než jiné typy střech, které vyžadují mnohem vyšší investice.Sklonitá střecha je mimo jiné velmi oblíbená i z důvodu, že vytváří prostor, který umožňuje obývat podkroví pro různé účely. Na druhou stranu se může jednat také současně i o nevýhodu pro ty, kteří nemají rádi stísněné prostory. Existuje ale řešení, kdy můžete dosáhnout lepšího využití podkrovního prostoru tím, že obvodové stěny vyzdíte výše nad podlahu. Podkroví pak často slouží například jako ložnice, která díky umístění vytváří romantický nádech.Dalším pozitivem je perfektní odvod vody, čímž nedochází k jejímu nahromadění, které by mohlo způsobit poškození konstrukce. Kvůli sklonu střechy stéká déšť do okapového systému. Na stejném principu to funguje i v zimě, kdy střecha netrpí pod nánosy sněhu. Proto se tento typ střechy rozhodně hodí na horské domy.Technická funkce střechy umožňuje snadnou údržbu, použití krajových tašek nebo jednoduchou pokládku střešní krytiny.Snadná montáž patří k dalším důvodům její oblíbenosti.Jaký je správný sklon střechy?Všechny výše zmiňované výhody jsou závislé na správném sklonu střechy, který je doporučován ve velikosti 45 stupňů. Tento sklon je dán i kvůli možnosti užívání podkroví jako další prostor k obývání. Pokud tedy chcete mít nejlepší kombinace vlastností sedlové střechy, dejte na doporučení odborníků. Avšak minimální sklon by měl být okolo 25 stupňů, abyste mohli v budoucnu případně i dále rozšiřovat. Pokud by sklon byl menší, došlo by také k problematickému prostorovému uspořádání.Shrnutí na závěrModernější typy střech mají sice lepší vlastnosti týkající se izolace, avšak náklady na pořízení a složitější montáže jsou hlavními důvody, proč šikmé střechy patří stále mezi ty nejrozšířenější. Jestli je sedlová střecha pro vás tou správnou variantou necháme na vás, protože vkus, finanční možnosti a potřeby jsou u každého individuální.

číst více

Bednění schodiště

Plánujete stavět rodinný dům? V tom případě se s největší pravděpodobností neobejdete bez výstavby betonových schodů. Bednění schodiště je celkem složitý proces, a proto musíte mít určité znalostí, které vám práci usnadní. Pokud vás zajímá jak na to, pokračujte ve čtení následujících řádků.Jak se provádí bednění?Ze všeho nejdříve si připravte potřebné nářadí a podklady. Vždy se bední pouze patro, tedy nástupní a výstupní ramena patrové a mezipatrové podesty. Vzhledem k tomu, že jsou ramena šikmá, je nutné je podepřít příčnými a podélnými pražci a kozami, jenž musí být zajištěné příložkami nebo skobami.Existuje více stylu bednění. Může se jednat například pouze o betonovou konstrukci. Horní líc se zabedňuje postupně s betonováním i s šikmým trámem, kterému se říká schodnice.  Na tuto kostru se následně dodatečně dá beton nebo se osazují jednotlivé stupně, které můžou být dřevěné, betonové nebo kamenné.  Častějším postupem bývá, že se vybetonuje schodišťové rameno zároveň s určitým schodem, aby se čerstvá směs nesvážela.  Pokud máte užší schodiště, stačí zajistit bednění stupňů pouze u krajů. U širšího schodiště musíte bednění jednotlivých stupňů zajistit výztužným trámem. Bednění každého dalšího schodu se může na zabetonované rameno přikládat, až beton zatuhne.Nyní k přesnému postupu práce. Připravte si bednění, které následně vyplníte betonem a umístěte ho na místo, kde budou stát schody. Stabilizujte a pro jistotu si znovu překontrolujte všechny míry a vzdálenosti. Do bednění vložte ocelové výztuže ve vzdálenosti minimálně 35 mm od okraje a důkladně je upevněte. Než začnete do bednění nalívat beton, nejdříve celý prostor navlhčete vodou a zkontrolujte, zda je konstrukce pevně sestavena. Připraveným betonem vyplňte bednění, tak aby byl po okraj nebo mírně převýšený a povrch uhlaďte. Kladivem potlučte po šikmých trámech, aby došlo k odstranění přebytečného vzduchu. Až schodiště pořádně zatuhne, tak nastává okamžik pro odbedňování. Patrové a mezipatrové podesty jsou zasazeny do jedné strany podestového trámu a z druhé strany jsou zasazena schodišťová ramena.Proč právě betonové schodiště?Jestliže hledáte levnější variantu schodů do domu, je to pro vás správná volba. Navíc je můžete obložit různými materiály, jako jsou dlaždice nebo dřevo. Mají větší životnost než dřevěné schody, které se můžou časem začít vyviklávat a bohužel i nepříjemně vrzat. Jedná se o velmi elegantní schody, jenž jsou zároveň velmi stabilní. Další výhodou betonového schodiště je možnost vytvořit si pod nimi další místnost, například na ukládání úklidových prostředků. Záleží samozřejmě na jejich umístění a vašich potřebách.

číst více

4 rady na co si dát pozor při koupi domu na klíč

V poslední době se staly velmi populární rodinné domy na klíč.  Proč? Můžete si je pořídit levně a to už do 1 mil. Kč. Dle vašich požadavků si vyberte svůj vysněný dům podle typového projektu z katalogu nebo webových stránek firmy. V případě, že se pro některý z nabízených domů rozhodnete a úplně s ním nebudete spokojení, nic se neděje. S firmou se obvykle můžete domluvit na určitých dispozičních změnách a interiéru. Všechny další záležitosti spojené s výstavbou už přenecháte firmě. Výsledkem je, že prakticky po krátké době stavění se můžete ihned nastěhovat. Takže vás nečeká žádné bydlení na staveništi.Oblíbené jsou nízkoenergetické domy, kde jsou nižší náklady na vytápění. Jedná se o běžnou stavbu, která zajišťuje nižší spotřebu energie, díky kvalitnímu návrhu a stavebnímu postupu bez tepelných mostů.  A pokud jste milovníkem dřeva, můžete vsadit i na dřevostavby.Domy na klíč jsou dobrou volbou pro ty, kteří nemají příliš fantazie nebo času, aby si udělali vlastní návrh svého rodinného domu. Navíc se obvykle stavební firmy postarají o vše od vyřízení stavebního povolení až po kolaudaci. Ale jako skoro všechno, má to i svou negativní stránku, proto je nutné, abyste při výběru firmy byli na pozoru.1. rada: Neuspěchejte výběr firmyVzhledem k rostoucí popularitě výstavby rodinných domů na klíč, existuje velké množství firem, které se chvástají slovy: „ U nás budete nejspokojenější.“. Nedejte na první dobrou a hledání nepodceňujte. Pročtěte si různé diskuze a vyberte si firmu, která má za sebou již řadu projektů, o kterých si můžete sehnat pravdivé reference. V případě, že jste si našli firmu a myslíte si, že je spolehlivá, setkejte se s nimi osobně. Vybraný dům z katalogu si přejte ukázat ve skutečnosti a nebojte se oslovit i osoby, jež s danou firmou svůj domeček snů již postavili.2. rada: Smlouvu o dílo prodiskutujte s právníkemUrčitě všichni znáte staré, ale velmi známe přísloví: „Důvěřuj, ale prověřuj.“ Je jasné, že když si volíte konkrétní firmu, vkládáte do ní jistou důvěru. Aby taky ne, když ji svěříte stavbu vašeho domova, aniž byste u toho museli vyřizovat nějaké papírování. Jenže pokud jste laik, smlouvy mohou být právě kamenem úrazu.  Pokud budete mít štěstí a vše půjde přesně dle domluvy, smlouvu prakticky nepotřebujete. Jenže může nastat situace, kdy se dostanete do sporu. V takovém případě zjistíte, že smlouva je výhodná pouze pro dodavatele, nikoli pro vás. Proto je nutné sepsat „smlouvu o sporu“. Tu vám s největší pravděpodobností navrhne samotná firma. Nebojte se na kontrolu smlouvy přizvat svého právníka, protože jakožto neznalec práv a bez větších zkušeností, nemusíte poznat, že smlouva je výhodná jen pro dodavatele. Zpětně byste se jen těžko dohadovali o svých právech.3. rada: Neplaťte předem celou částkuZbystřete i v případě, že firma po vás vyžaduje zaplacení předem celé částky najednou. S určitou zálohou určitě počítejte, ale předem celé finance rozhodně nedávejte, ani v případě, že vám za to nabídnou jistou slevu.4. rada: Kontrolujte průběh stavbyU rodinných domů na klíč je pravidlem, že se firma od podepsání smlouvy postará o vše sama. Rozhodně by to pro vás ale nemělo znamenat, že si průběh stavby nebudete hlídat. Pokud na to nemáte čas, můžete si najmout i stavební dozor, který vám na to dohlídne - POZOR – musí to být osoba nezávislá na dané firmě. Každopádně i přesto byste stavbu jednou za čas měli navštívit a zkontrolovat dokumentaci, faktury a nejlépe také pořizovat snímky. 

číst více

Nová Ves 281, Frýdek-Místek

+420 774 914 043

info@alther.cz